Irygator dentystyczny – sprzymierzeniec pięknego uśmiechu
Konstrukcja irygatora i wyposażenie zestawu do płukania jamy ustnej
Klasyczny irygator zbudowany jest ze zbiornika na wodę i rękojeści oraz wyposażony w kilka przydatnych końcówek. Każda z nich ma nieco inne przeznaczenie. W zestawie z irygatorem oferowana jest końcówka standardowa w formie zagiętej rurki z plastiku, przeznaczona do codziennego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Często spotyka się również gumową końcówkę do płukania kieszonek poddziąsłowych oraz łopatkę dedykowaną usuwaniu bakteryjnego nalotu z powierzchni języka. W skład zestawów do irygacji wchodzą także dysze do pielęgnacji implantów zębowych oraz końcówki z miękkim włosiem dla osób posiadających uzupełnienia protetyczne.
Więcej o irygatorach przeczytasz tutaj: https://oclean.pl/irygatory-do-zebow/
Mechanizm działania irygatora
Mechanizm działania irygatora nie jest skomplikowany. Do dozownika wlewa się wodę lub antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej. Pod ciśnieniem zostaje on wprowadzony do jej wnętrza. Zabieg jest w pełni bezpieczny, bowiem sprzęt dysponuje takim zakresem regulacji ciśnienia, aby nie narazić na podrażnienia błony śluzowej, a jednocześnie usunąć resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych i skutecznie pozbyć się płytki bakteryjnej. Co więcej, woda lub płyn antyseptyczny w połączeniu ze sprężonym powietrzem przyjemnie masują dziąsła i stymulują ich ukrwienie. Zabieg irygacji zalecany jest bezpośrednio po posiłkach oraz po wyczyszczeniu zębów pastą i szczoteczką.
Irygator stacjonarny kontra mobilny
Na rynku akcesoriów do higieny jamy ustnej można spotkać dwa rodzaje irygatorów dentystycznych.
Irygator stacjonarny
Urządzenie to wymaga bezpośredniego podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jego atut stanowi duża pojemność dozownika oraz szeroki zakres regulacji ciśnienia wody i możliwość wyboru spośród wielu trybów pracy. Jest to sprzęt, który doskonale sprawdzi się podczas codziennej higieny jamy ustnej w warunkach domowych.
Irygator mobilny (bezprzewodowy)
Jego najistotniejszy walor stanowią niewielkie rozmiary oraz waga. Tego rodzaju urządzenia nie oferują zbyt wielu opcji personalizacji ich pracy. Zwykle wyposażone są też w mniejszy zbiornik niż irygatory stacjonarne. Natomiast do ich niewątpliwych zalet należy zaliczyć możliwość korzystania ze sprzętu w dowolnym miejscu. Irygator mobilny zasilany jest bateriami lub akumulatorowo dzięki czemu nie wymaga prądu sieciowego. To doskonałe rozwiązanie dla osób często podróżujących. Takie akcesorium bez problemu zmieści się w każdej walizce lub torbie podróżnej.
Irygator dentystyczny – kto powinien zostać jego użytkownikiem?
Irygatory dentystyczne należy polecić przede wszystkim osobom posiadającym liczne uzupełnienia protetyczne: implanty, licówki, korony bądź mosty. To świetny wybór także dla noszących aparaty ortodontyczne. Warto, aby w irygator zainwestowały też osoby, których zęby są ułożone w ten sposób, że dostęp do przestrzeni pomiędzy nimi jest znacznie utrudniony. To również propozycja dla pacjentów gabinetów stomatologicznych zmagających się z problemem nadwrażliwych i krwawiących dziąseł.
Komentarze