EkonomiaFinanseGospodarkaGryHistoriaLifestyleModaPodróżePolitykaRozrywkaZdrowie

Jak przygotować się do kremacji zmarłego bliskiego

w
wroinfo.pl
01.06.2023 · 11:03 0 komentarzy
death and dolor – funeral and cemetery, mortician carrying the urn to a bed of white roses

Zgłoszenie się do zakładu pogrzebowego

Ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca na cmentarzach, czy też z uwagi na czynniki ekonomiczne i ekologiczne, coraz powszechniejszym sposobem pochówku staje się obecnie kremacja zwłok. Do organizacji pochówku z uwzględnieniem kremacji istotny jest odpowiedni wybór zakładu pogrzebowego, który pomoże zorganizować pogrzeb oraz dopełnić niezbędnych formalności. 

W celu zawarcia umowy do zakładu pogrzebowego należy dostarczyć niezbędne dokumenty, w tym akt zgonu zmarłego, jego dowód osobisty, numer NIP, zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dokumenty małżonka, jeżeli zmarły pozostawał w związku małżeńskim. W umowie zawiera się szczegółowy zakres świadczonych usług związanych z organizacją pogrzebu oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania zmarłego do kremacji. 

W tym przypadku niezbędne jest dostarczenie zgody zmarłego na dokonanie kremacji jego ciała. Określa się też obrządek uroczystości. Zakład pogrzebowy może zająć się także organizacją konsolacji oraz załatwić pozostałe po pogrzebie formalności np. zasiłek pogrzebowy.

Pochówek tradycyjny, czy kremacja zwłok?

Proces kremacji i pochówku po kremacji jest szczegółowo określony w polskim prawie. Urna z prochami musi zostać pochowana na cmentarzu w przeznaczonym do tego miejscu tj. w grobie lub niszy urnowej. Zabronione jest rozsypywanie prochów osoby zmarłej. 

Przygotowanie ciała do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Zamiast ubioru ciało zmarłego może zostać owinięte w całun i umieszczone w specjalnej, ekologicznej trumnie, pozbawionej wszelkich metalowych ozdób i dodatków. W przypadku kremacji pogrzeb jest dwuetapowy. 

Kremacja trwa około dwie godziny. Najpierw trumna z ciałem zmarłego wprowadzana jest do pieca kremacyjnego, w którym panuje temperatura około 800 stopni C. Szczątki zmarłego wyjmowane są z pieca do specjalnej komory i studzone do temperatury pokojowej. Następnie są rozdrabniane na popiół przez specjalne urządzenie. Popiół przesypywany jest do worka i umieszczany w wybranej urnie. 

Tak przygotowane prochy przekazywane są rodzinie wraz z dołączonym świadectwem kremacji. Kolejny etap odbywa się już w sposób tradycyjny na cmentarzu. 

Wsparcie dla rodzin zmarłych w chwilach żałoby

Profesjonalna organizacja pogrzebu przez wybrany zakład pogrzebowy zdejmuje z osób w żałobie obowiązek zajmowania się sprawami dotyczącymi pochówku bliskich. Dlatego istotne, w chwilach silnego stresu dla osób załatwiających sprawy ostatniego pożegnania, jest wykazywanie przez pracowników domu pogrzebowego empatii, cierpliwości, zrozumienia oraz wsparcia psychologicznego. 

Profesjonalne domy pogrzebowe kładą szczególny nacisk na aspekty emocjonalne związane z pochówkiem, a szczególnie z kremacją zmarłych w krematorium. Współpracują niejednokrotnie lub mogą polecić fundacje czy stowarzyszenia zajmujące się niesieniem pomocy psychologicznej dla osób w żałobie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Wybrane dla Ciebie