EkonomiaFinanseGospodarkaGryHistoriaLifestyleModaPodróżePolitykaRozrywkaZdrowie

Koronacją Elżbiety II żył cały świat! Czy tym razem będzie podobnie?

n
nowemedium.pl
05.05.2023 · 14:20 0 komentarzy
Koronacją Elżbiety II żył cały świat! Czy tym razem będzie podobnie? /fot. Kadr z YouTube

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do koronacji Karola III, która odbędzie się 6 maja. Media rozpisuja się o szczegółach ceremonii, zaproszonych gościach i prezentach, jakie otrzyma monarcha. My natomiast cofniemy się o 70 lat wstecz i przypomnimy sobie koronację, która zmieniła oblicze monarchii, a przy okazji miała znaczący wkład w rozwój telewizji.

Zobacz też: Jaką rolę odegrała Królowa Elżbieta II w popkulturze?

Wydarzenie, na które patrzył cały świat

Elżbieta II objęła tron w momencie śmierci swojego ojca, Jerzego VI czyli 6 lutego 1952 roku. Na koronację musiała jednak trochę poczekać – odbyła się ona aż 16 miesięcy później, 2 czerwca 1953 roku. Tak długi czas oczekiwania spowodowany był nie tylko tradycyjną żałobą po zmarłym monarsze, ale również koniecznościa długich, wielomiesięcznych przygotowań. Tak ważna uroczystość wymagała ogromnego nakładu pracy, gigantycznych środków i przede wszystkim – sporo czasu.

Zobacz też: [MEMY] Zmarła Królowa Elżbieta II. Monarchini z ogromnym poczuciem humoru

W 1953 roku nie tylko Wielka Brytania, ale i cała Europa wciąż odbudowywała się po wyniszczającej wojnie. W sklepach brakowało podstawowych produktów, a wiele miast wciąż było widać ślady niedawnych bombardowań. Koronacja młodej, pieknej królowej była więc wydarzeniem, które dawało Brytyjczykom cień nadziei na lepsze jutro.

W dniu koronacji na ulicach Londynu zgromadziły się około 3 miliony ludzi, którzy gotowi byli wiwatować swojej królowej nawet w deszczu. Jeszcze więcej ludzi obejrzało jednak całą uroczystość w telewizji – choć transmisja, która zmieniła oblicze mediów, prawie nie doszła do skutku.

Kto może oglądać koronację królowej?

Dotychczas koronacje były intymnym wydarzeniem, zarezerwowanym jedynie dla oczu zasłużonych. Gdy więc pojawił się pomysł transmitowania ceremonii przez stację BBC, świeżo upieczona królowa nie była do niego ochoczo nastawiona. Przekonał ją jednak jej mąż – nieco bardziej postępowy książę Filip, oraz politycy, którzy uznali, że ten krok będzie dobry dla wizerunku monarchii.

Zobacz też: Królowa Elżbieta II panowała 70 lat. Zobacz ciekawostki o monarchini

Udało się. Każdy ruch Elżbiety w Opactwie Westministerskim śledziło 20 milionów Brytyjczyków (czyli ponad połowa ówczesnego społeczeństwa). Ludzie zaczęli masowo kupować i wypożyczać odbiorniki – tylko po to, aby zobaczyć ten niezwykły moment “na własne oczy”. Ośmigodzinna transmisja na zawsze zmieniła oblicze monarchii brytyjskiej – od tamtego momentu królowa bez problemu mogła zagościć w każdym domu!

Jeśli trwające 16 miesięcy przygotowania wciąż wydają się Wam niedorzeczne, warto zaznaczyć, że samo uszycie sukni trwało połowę tego czasu. Suknia została wykonana z satyny (zgodnie z życzeniem Elżbiety) i została ozdobiona kwiatowymi symbolami państw Wspólnoty Narodów.

Ceremonia była dopięta na ostatni guzik – nie było mowy o żadnej wpadce. Po latach jest wspominana jako wydarzenie, które uratowało monarchię brytyjską (podobnie jak sama królowa Elżbieta II). Jak będzie w tym przypadku? Popularność Karola wśród poddanych jest nieco niższa, jednak jego koronacja wciąż przykuwa mnóstwo uwagi. Czy nadchodzące wydarzenia okażą się przełomowe? Tego dowiemy się niebawem!

Zobacz też: Znamy szczegóły koronacji Karola III! Harmonogram

Komentarze

Dodaj komentarz

Wybrane dla Ciebie